2 Followers
TRUEHickman42

TRUEHickman42

سرعت شاتر در دوربین مداربسته

اصطلاح Shutter Time یا سرعت شاتر در دوربین مداربسته اصطلاحی است که احتمالا از دوربین های عکاسی قدیمی با آن آشنا هستید. در قدیم دوربین برای تشکیل یک تصویر بر روی فیلم یا نوار باید برای زمانی مشخص اجازه می داد نور به فیلم بتابد. این زمان نشان می داد که سرعت شاتر دوربین چقدر است. هرقدر فیلم سرعت تر تصویر را تشکیل می داد سرعت شاتر دوربین بالاتر بود. نمایندگی هایک ویژن

 بهترین دوربین مداربسته را از نمایندگی هایک ویژن   بخواهید. 

مگر دوربین های فیلم برداری هم شاتر دارند؟

دوربین های فیلمبرداری شاتر فیزیکی ندارد. اما همانطور که می دانید هر فیلم متحرک از قرار دادن تعداد زیادی تصویر ثابت تشکیل شده که پشت هم ضبط و در کسری از ثانیه پشت هم پخش می شوند. بنابراین ما می توانیم تصاویر را به صورت یک فیلم متحرک ببینیم.

هر یک از این تصاویر به یک زمان مشخصی برای تشکیل نیاز دارند که به آن زمان شاتر می گویند. حالا هر چقدر نور تصویر بیشتر باشد به همان نسبت هم تصویر  سریع تر ایجاد می شود.

 

سرعت شاتر چه زمانی اهمیت پیدا می‌کند؟

سرعت شاتر زمانی اهمیت پیدا می کند که شما بخواهید از یک جسم متحرک تصویر بگیرید. پس برای ما مهم است سرعت شاتر در حد قابل قبولی باشد که ما یک جسم متحرک را تار نبینیم. 

به عنوان مثال؛ فرض کنید دوربین همین حالا تشکیل تصویر را شروع می کند و پنج ثانیه بعد تصویر را تشکیل می دهد. اگر در طول این 5 ثانیه جسمی در تصویر حرکت کند در تصویر نهایی آن را به صورت تار خواهید دید.

البته سرعت شاتر دوربین های امروزی معمولا کسری از ثانیه است، هر چه این عدد بزرگ تر باشد سرعت عمل شات بیشتر می شود به عنوان مثال در یک دوربین عادی با سرعت شاتر 301 هر شات در فاصله یک سیم ثانیه اتفاق می افتد. 

موضوع میزان سرعت شاتر، بخصوص برای دوربین هایی مثل دوربین های ترافیکی اتوبان ها، بسیار با اهمیت است. در صورتی که می خواهد از افراد یا محیط‌های عادی فیلم برداری کنید معمولا مشکل زیادی با سرعت شاتر نخواهید داشت.

بیشتر بخوانید: شهر هوشمند

 

افزایش سرعت شاتر دوربین مداربسته، کیفیت تصاویر کاهش می دهد؟

 افزایش سرعت شاتر در دوربین مداربسته فرصت برخورد نور به سنسور را کاهش می دهد که معمولاً با تیرگی تصویر همراه است. گاهی نیز باعث برفکی شدن و یا کرکره ای شدن تصویر می شود. برای جلوگیری از این مشکل می توان نور محیط افزایش داد و یا از قابلیت SNR در دوربین بهره برد.

 

 

سرعت شاتر را چطور نشان می‌دهند؟

سرعت شاتر را با واحد زمان (ثانیه) نشان می دهند. از این رو، سرعت شاتر معمولا کسری از ثانیه است و زمان لازم برای تشکیل یک تصویر در دوربین را نشان میدهد (مثلا 1/25 ثانیه).

البته در بیشتر دوربین های مداربسته هایک ویژن سرعت شاتر به صورت یک بازه ( 1  ثانیه تا 10001 ) نوشته می شود. هرقدر نور محیط بیشتر باشد سرعت شاتر هم بیشتر می شود تا به مقدار ماکزیمم برسد. این مقدار حداقل و حداکثر در کاتالوگ هر یک از مدل های دوربین مداربسته نوشته شده است..

 بیشتر بدانید:  دوربین مداربسته تی وی تی

سرعت شاتر چیست

سرعت شاتر مدت زمانی است که شاتر دوربین باز است و نور را بر روی سنسور دوربین قرار می دهد. اساساً مدت زمانی که دوربین شما برای گرفتن عکس صرف می کند سرعت شاتر نام دارد. این مورد چند تأثیر مهم در نحوه نمایش تصاویر شما دارد.

وقتی از سرعت شاتر طولانی استفاده می کنید (همچنین به عنوان سرعت شاتر slow نیز شناخته می شود)، در نهایت حسگر خود را برای مدت زمان قابل توجهی در معرض دید قرار می دهید. اولین اثر بزرگ آن تاری حرکت است. اگر سرعت شاتر شما طولانی است، سوژه های متحرک در عکس شما در جهت حرکت تار به نظر می رسند. این اثر در عکاسی تبلیغات خودروها و موتورها مورد استفاده قرار می گیرد، جایی که حس تند و سریع حرکت با چرخاندن عمدی چرخ های متحرک به بیننده منتقل می شود.

از سرعت شاتر پایین برای فیلمبرداری در شب یا در محیط های کم نور با سه پایه نیز استفاده می شود. ممکن است در دوربین های عکاسی عکاسان منظره عمداً از سرعت شاتر طولانی برای ایجاد حس حرکت در رودخانه ها و آبشارها استفاده کنند در حالی که همه موارد دیگر را کاملاً شارپ نگه می دارند.

سرعت شاتر چگونه اندازه گیری می شود

سرعت شاتر معمولاً در کسری از ثانیه اندازه گیری می شود وقتی که زیر یک ثانیه باشد. به عنوان مثال 1/4 به معنای یک چهارم ثانیه است، در حالی که 1/250 به معنای یک دویست و پنجاهمین ثانیه (یا چهار میلی ثانیه) است.

اکثر DSLR های مدرن و دوربین های بدون آینه می توانند سرعت شاتر 1/4000 th ثانیه را در سریع ترین حالت کنترل کنند ، در حالی که بعضی از آنها می توانند از سرعت 1/8000 th ثانیه و سریعتر هم استفاده کنند. از طرف دیگر، بیشترین سرعت شاتر موجود در اکثر DSLR ها یا دوربین های بدون آینه معمولاً 30 ثانیه است. در صورت لزوم با استفاده از محرک های از راه دور خارجی می توانید از سرعت شاتر بیشتری استفاده کنید.

سرعت و نوردهی شاتر

دیگر اثر مهم سرعت شاتر در نوردهی است که مربوط به روشنایی تصویر است. اگر از سرعت شاتر طولانی استفاده می کنید، سنسور دوربین مداربسته شما نور زیادی را جمع می کند و عکس حاصل از آن کاملاً روشن خواهد بود. با استفاده از سرعت شاتر سریع، سنسور دوربین شما فقط در معرض کسری کمی از نور قرار دارد و در نتیجه عکس تاریک تر خواهد شد.

با این حال، سرعت شاتر تنها متغیری نیست که بر روشنایی تصویر تأثیر می گذارد. دیافراگم و ISO نیز به همراه روشنایی واقعی صحنه مقابل شما وجود دارد. بنابراین، هنگام تصمیم گیری در مورد سرعت شاتر، برخی از انعطاف پذیری ها دارید، اما باید تنظیمات دیگر خود را با دقت انجام دهید.

سرعت شاتر می تواند ابزاری حیاتی برای ثبت عکس از روشنایی مناسب باشد. در یک روز آفتابی، ممکن است لازم باشد از سرعت شاتر سریع استفاده کنید تا تصویر شما بیش از حد نوردهی نشود. یا اگر تاریک باشد، ممکن است برای جلوگیری از تاریکی عکس، باید سرعت شاتر طولانی باشد. برای بسیاری از افراد، دلیل اصلی تنظیم سرعت شاتر اطمینان از روشنایی مناسب تصاویر می باشد. اما با این حال هنوز نگرانی از تاری حرکت نیز بسیار مهم است و نباید از آنها غافل شد.

سرعت شاتر سریع، آهسته و طولانی

سرعت شاتر سریع معمولاً هر آنچه برای انجماد عمل لازم است را فراهم می کند. اگر از پرندگان تصویربرداری می کنید، ممکن است 1/1000 th ثانیه یا سریعتر باشد. با این حال، برای تصویربرداری های عمومی از سوژه هایی که سرعت کمتری دارند، ممکن است بتوانید در 1/200 ثانیه ، 1/100 ثانیه یا حتی بیشتر بدون ایجاد تاری حرکت تصویربرداری کنید. سرعت شاتر طولانی معمولاً بالاتر از 1 ثانیه است. شما می توانید از سرعت شاتر طولانی برای انواع خاصی از تصویربرداری در شب کم یا ضبط حرکت به صورت عمدی استفاده کنید. اگر هر چیزی در صحنه شما هنگام استفاده از سرعت شاتر طولانی در حال حرکت است، بسیار تار به نظر می رسد.

در این بین، سرعت شاتر از 1/100  ثانیه تا 1 ثانیه هنوز هم نسبتاً کم در نظر گرفته می شود. همچنین، این به شدت به لنز شما بستگی دارد. برخی از لنزها،دارای فناوری های خاص تثبیت کننده تصویر هستند که می توانند به افراد کمک کنند بدون معرفی دوربین با سرعت شاتر بسیار پایین تصویربرداری کنند.

نحوه تنظیم سرعت شاتر

اکثر دوربین ها به طور پیش فرض سرعت شاتر را به صورت خودکار کنترل می کنند. هنگامی که دوربین روی حالت “خودکار” تنظیم می شود، سرعت شاتر توسط دوربین بدون ورودی شما انتخاب می شود. با این وجود، در صورت لزوم هنوز می توانید سرعت شاتر را به صورت دستی تنظیم کنید:با تنظیم دوربین روی حالت Shutter Priority  سرعت شاتر را انتخاب می کنید و دوربین به طور خودکار دیافراگم را انتخاب می کند.با تنظیم دوربین روی حالت “دستی” ، سرعت شاتر و دیافراگم را به صورت دستی انتخاب می کنید.در هر دو حالت، می توانید ISO را به صورت دستی یا خودکار تنظیم کنید.در بیشتر موارد ، توصیه می کنیم به دوربین اجازه دهید سرعت شاتر مناسب را برای شما انتخاب نماید.